چهارمین جشنواره ی سازدهنی ایران با همکاری

مدرسان و نوازندگان برجسته کشور در فروردین ماه 99 برگزار می شود.

فراخوان چهارمین جشنواره‌ی سازدهنی ایران

جشنواره ی سازدهنی ایران، که با چهار سال سابقه ی فعالیت مستمر، معتبرترین رویداد موسیقایی کشور در زمینه ی سازدهنی به شمار می رود، ویترین تمام نمای سازدهنی ایران در تمامی جنبه ها و گونه های آن است. اساسنامه ی این جشنواره توسط شورای سیاست گذاری تیم سازدهنی ایران، که اعضای آن متشکل از چند تن از مدرسان و نوازندگان مطرح کشور در سراسر ایران می باشد تبیین شده است و این شورا مسئولیت نظارت بر جشنواره و نحوه ی اجرای آن می باشد. از اهم اهداف و ارزش های برگزاری این جشنواره می توان به موارد زیر اشاره کرد:
· شناخت نیروها و نیازهای نسل جوان و حمایت از خلاقیت های هنری در زمینه ی سازدهنی.
· معرفی، حفظ و اشاعه ی سازدهنی به عنوان یکی از پرطرفدارترین سازهای دنیا.
· ایجاد زمینه ی بروز ظرفیت ها و توانمندی های سازدهنی و تمام عوامل دست اندرکار آن.
· معرفی استعدادهای سازدهنی ایران.
· معرفی و اجرای گرو ه های فعال سازدهنی در ایران در سبک های مختلف.
· ایجاد شرایط مناسب برای حضور و معرفی هم هی هنرمندان جوان موسیقی در سراسر کشور.
· بررسی، معرفی و تجلیل از فعالان برگزید هی حوزه ی سازدهنی در جنبه های مختلف از جمله پژوهشگران، آهنگسازان، خوانندگان، رهبران ارکستر، نوازندگان، فعالان صنعت نشر به صورت مکتوب، دیجیتال و حوزه ی مجازی و رسانه ها.
· شناسایی نخبگان و برترین های سازدهنی ایران و در نتیجه حمایت لازم برای حضور درعرصه های انتشار آثار، برگزاری کنسرت و …
· توجه ویژه به ارتقاء فرهنگی در برخورد با این ساز.
· تلاش برای ساخت زیرساخت های آکادمیک و علمی و تحکیم پیوند بین نوازندگان، آهنگسازان و تمامی دست اندرکاران این ساز.
· گسترش زمینه ی مشارکت و مباشرت همه ی علاقه مندان و دست اندرکاران در امور هنری مرتبط با این ساز.
· حمایت از فعالیت ها و اقدامات مرتبط از جمله ضبط آلبوم، کنسرت های آموزشی و غیر آموزشی ، فعالیت های آموزشی و پژوهشی…

این جشنواره هر ساله در سه بخش اصلی رقابتی، کارگاهی و اجرایی برگزار می گردد.

بخش اول: کارگاه ها

در بخش اصلی مطابق سالهای گذشته کارگاه های تخصصی کروماتیک و دیاتونیک در سطوح مختلف برگزار خواهد شد که شرکت کنندگان می توانند هم به طور فعال (با ساز) و هم به طور غیرفعال (بدون ساز) در این کارگاه ها شرکت کنند. در بخش جنبی نیز کارگاه هایی با محوریت موضوعات مکمل مانند مبانی موسیقی، اصول و فنون اجرا، روانشناسی نوازندگی، تحلیل سبک، اصول بداهه نوازی، گروه نوازی و شیوه های تنظیم برای ارکسترها و آنسامبل های سازدهنی، سرویس و نگهداری ساز، شناخت تجهیزات ضبط تصویر و صدا برای سازدهنی، اصول و شیو ه تدریس، اصول صحیح نقد و… برگزار خواهد شد. عناوین کارگاه ها، جزئیات مربوط و زمان برگزاری آنها متعاقبا از طریق کانالهای اطلاع رسانی جشنواره اعلام خواهد شد. شرکت کنندگان کارگاه ها در پایان هر کارگاه گواهینامه پایان دوره مربوط به همان کارگاه را دریافت خواهند کرد.

بخش دوم : اجراهای زنده

در بخش اجرایی، جشنواره پذیرای ارکسترها و آنسامبل های سازدهنی محور میباشد، هریک از گروه ها با توجه به برنامه ریزی اجرائی جشنواره می توانند اجرای گروهی خود را داشته باشند.گروه های
داوطلب می بایست به منظور کارشناسی فنی، فیلم و نام قطعاتی که خواستار اجرای آن هستند، یک ماه قبل از تاریخ برگزاری جشنواره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. از گروه منتخب مخاطبان روز اجرا تقدیر به عمل خواهد آمد. حداقل شرکت کنندگان اجرای گروهی سه نفر می باشد و حداکثر تعداد قطعات اجرایی هر گروه 5 قطعه و سقف زمانی برای هر گروه 15 دقیقه می باشد.

بخش سوم : مسابقات

بخش رقابتی به دو بخش الف و ب تقسیم م یشود که بخش الف خود به دو بخش بالای 18 سال و زیر 18 سال تقسیم می شود که رقابت برای هر دو بخش به طور مجزا برگزار می شود. بخش الف خود به سه زیرمجموعه ی کروماتیک کلاسیک، کروماتیک آزاد و دیاتونیک تقسیم می شود. شرکت کنندگان می توانند در دو یا هر سه بخش رقابتی نیز شرکت کنند ولی برای هر بخش، ثبت نام مجزا الزامیست. ضمنا شرکت کنندگان در هر بخش مجاز به انتخاب فقط یک قطعه برای اجرای خود هستند. به نفرات اول تا سوم هر بخش در هر رده سنی تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه ی نقدی اهدا می گردد.
· شرکت کنندگان برای انتخاب قطعه در هر بخش می توانند هم از نت های پیشنهادی داخل وبسایت که امتیاز سختی آ نها مشخص شده است استفاده کرده و یا قطعه های انتخابی خود را اجرا نمایند. برای حالت دوم در قسمت کلاسیک می بایست نت قطعه ی انتخابی خود را با فرمت ( PDF ) و یا ( XML ) و در بخش آزاد و دیاتونیک کلیپ یک دقیقه ای از اجرای خود به جشنواره به جهت تعیین سطح سختی قطعه ارسال کنند.
· همچنین قطعات همراهی برای بخش دیاتونیک هم در همان صفحه قابل دانلود است.
· برای دوبخش کروماتیک آزاد و کروماتیک کلاسیک نیز شرکت کنندگان می توانند در صورت تمایل از فایل همراهی یا حتی اکمپانیست برای همراهی خود استفاده کنند که در صورت وجود اکمپانیست اسامی آنها و نام ساز همراهی کننده را در فرم مربوطه ذکر کنند .
· موارد امتیاز دهی به اجرای شرکت کنندگان طوری طراحی شده است که اجرای قوی یک قطعه ی آسان می تواند از اجرای ضعیف یک قطعه ی سخت  امتیاز بیشتری کسب کند. بنابراین اکیدا پیشنهاد می شود قطعه انتخابی با در نظر گرفتن سطح نوازندگی باشد تا امتیاز سختی قطعه.
· شرکت کنندگان می توانند قطعات پیشنهادی بخش رقابتی را پس از ثبت نام رایگان در وبسایت به صورت رایگان دریافت کنند.
· حد نصاب تشکیل گروه زیر 18 سال، تعداد پنج شرکت کننده در هریک از سه بخش می باشد. بخش ب، مخصوص نوازندگانی ست با سابقه کمتر که متقاضی شرکت در بخش کروماتیک آزاد و یا کلاسیک هستند. این شرکت کنندگان برای این بخش می توانند با انتخاب قطعات سطح یک تا هشت هر کدام از این دو سبک از روی وبسایت و یا در صورت تمایل برای اجرای قطعه دلخواه با ارسال یک کلیپ یک دقیقه ای از اجرای خود به دبیرخانه جشنواره در بخش رقابتی ب شرکت کنند.

نحوه‌ی شرکت در مسابقه

در ابتدا با ثبت نام رایگان در وبسایت IRANHARMONICATEAM.COM و پر کردن فرم ثبت نام آنلاین و دریافت ایمیل جهت آگاهی از اطلاعات تکمیلی مانند مبالغ شرکت در مسابقه و کارگاه ها ثبت نام اولیه انجام خواهد شد و سپس با انتخاب موارد دلخواه و پرداخت هزینه های مربوط ثبت نام نهایی خواهد شد.
· این فراخوان در آذر ماه ۹۸ منتشر شده و متقاضیان تا تاریخ ۱۷ بهمن فرصت تکمیل ثبت نام خود را دارند.
· تکمیل و ارسال فرم درخواست تعهدی برای دبیرخانه در خصوص دعوت از متقاضی ایجاد نمی کند.
· مهلت ارسال پروپوزال کارگاه ها از جانب اساتید متقاضی برگزاری کارگاه تاریخ ۱۹ دی می باشد.
· آخرین مهلت ارسال ویدئو از جانب شرکت کنندگان مسابقات تاریخ ۱۱ بهمن ماه می باشد.
· هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره تنها از طریق پایگاه های رسمی جشنواره ازقبیل وبسایت، کانال تلگرام و صفحه ی اینستاگرام خواهد بود و مسئولیت پیگیری اخبار به عهده ی متقاضی است.
· در صورت بروز مشکل و یا سوالات احتمالی، متقاضیان می توانند با دبیرخانه جشنواره از طریق آدرس ایمیل INFO@IRANHARMONICATEAM.COM مکاتبه کنند.
· تاریخ دقیق برگزاری نیمه دوم بهمن ماه ۹۸ و محل آن نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

0

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید